سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد...
44 بازدید
تاریخ ارائه : 6/12/2012 9:38:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

* اگر حافظ خوانده باشید یا در اشعار و متون عرفانی دیگران سیر کرده باشید با کلماتی همچون: جام جم، جام گیتی نما، جام جهان نما، جام جهان بین، نگین پادشاهی، انگشتر سلیمانی، خاتم سلیمانی، سروکار داشته اید و لابد می دانید که معنا و مفهوم این کلمات چیست و اشاره به چه چیزی دارند.

*  این جام جامی است که وقتی داخل آن را بنگری تمام جهان را می توانی مشاهده کنی ؛ و آن یکی انگشتری است که در انگشت هر کس باشد بر جهان پادشاه است.

* لابد می دانید دستیابی به جام جهان نما و انگشتر سلیمانی ایده و آرمانی است که ما ایرانی ها از اول شعارش را در عرفان و حکمت اشراقی می داده ایم و می دهیم. حالا ببینیم در دست کیست و کی متولی آن است.

* نكته جالب توجه در اين حكمت نمادين اين است كه انگشتر كذايي با دسيسه و نيرنگ ديو بدسيرتي به نام صخر جني، براي مدتي به دست او افتاد،تا اين كه سرانجام باهوشياري اهل حرم ديو رسوا مي شود و انگشتر به صاحبش باز مي گردد. بادا كه چنان شودا.

* از گوگل ارث که بگذریم، نرم افزارهایی را با قدرت جادويی می بینیم که می توانند تمام اطلاعات شما را دسته بندی و به مرکز ارسال کنند. بالا پائین راست چپ و در سراسر نقاط آبی خاکی عالم هر کجا کسی به این جعبه جادويی مجهز است تا دستگاه خود را روشن کند فایل های اجرایی کذایی بدون اجازه عملیات خود را شروع می کنند و آن هایی که آن سوی دنیایند از  ریز و درشت شما سر در می آورند؛ مگر این که دستگاه شما به سروری وصل نباشد.

* از این نگاه بدگمانانه که باز هم بگذریم اصولا اینترنت با سلطه آگاهی بسیار وسیعی که یافته است و شما می توانید هر چه می خواهید را از آن بسرعت برداشت و دریافت کنید: متن، عکس، تصویر و فیلم یا نرم افزارهای کاربردی و حرفه ای در اختیار شما است. هم بازار است و نمایشگاه هم موزه و گردشگاه و هم بهترین مدرسه و دانشگاه.

* دنیای با این گل و گشادی را چنان به هم نزدیک کرده است که انگار بیخ گوشت هست. عالی ترین وسیله برای ارتباط با یکدیگر. مناسب ترین وسیله برای عرضه کردن کالای خود و جلب مشتری.

و ... خیلی چیزهای دیگر...

* لابد می دانید حفظ و حراست از این همه اطلاعات چقدر خرج دارد بخصوص با این همه هکر و رهزن سایبری که علی الدوام در صدد زدن آهوی ديگرانند.

* ضمناً خوب است به یک اندرز قدیمی از فرهنگ عامیانه توجه کنیم  که می گوید: «هیچ گربه ای در راه خدا موش نمی گیرد» !!!

* و این همان ترس بزرگی است که مولا علی (ع) داشت و به ما هشدار می داد که : آهای... مواظب باشید... مبادا دیگران بر شما در فهم قران سبقت گیرند !