جام جهان نما و خاتم سلیمانی
359 بازدید
تاریخ ارائه : 6/13/2012 7:22:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

اگر حافظ خوانده باشید یا در اشعار و متون عرفانی دیگران سیر کرده باشید با کلماتی همچون: جام جم، جام گیتی نما، جام جهان نما، جام جهان بین، نگین پادشاهی، انگشتر سلیمانی، خاتم سلیمانی، سروکار داشته اید و لابد می دانید که معنا و مفهوم این کلمات چیست و اشاره به چه چیزی دارند.

 این جام جامی است که وقتی داخل آن را بنگری تمام جهان را می توانی مشاهده کنی ؛ و آن یکی انگشتری است که در انگشت هر کس باشد بر جهان پادشاه است.

لابد می دانید دستیابی به جام جهان نما و انگشتر سلیمانی ایده و آرمانی است که ما ایرانی ها از اول شعارش را در عرفان و حکمت اشراقی می داده ایم و می دهیم. حالا ببینیم در دست کیست و کی متولی آن است. نکته جالب توجه در این حکمت نمادین این است که این انگشتر به دسیسه دیوی بدسیرتی به نام صخر جنی برای مدتی به دست او می افتد تا آن که با هوشیاری اهل حرم رسوا می شود و سر انجام انگشتر کذایی به صاحبش باز می گردد. بادا که چنین شودا !

از گوگل ارث که بگذریم، نرم افزارهایی را با قدرت جادوئی می بینیم که می توانند تمام اطلاعات شما را دسته بندی و به مرکز ارسال کنند. بالا پائین راست چپ و در سراسر نقاط آبی خاکی عالم هر کجا کسی به این جعبه جادوئی مجهز است تا دستگاه خود را روشن کند فایل های اجرایی کذایی بدون اجازه عملیات خود را شروع می کنند و آن هایی که آن سوی دنیایند از  ریز و درشت شما سر در می آورند؛ مگر این که دستگاه شما به سروری وصل نباشد.

از این نگاه بدگمانانه که باز هم بگذریم اصولا اینترنت با سلطه آگاهی بسیار وسیعی که یافته است و شما می توانید هر چه می خواهید را از آن بسرعت برداشت و دریافت کنید: متن، عکس، تصویر و فیلم یا نرم افزارهای کاربردی و حرفه ای در اختیار شما است. هم بازار است و نمایشگاه هم موزه و گردشگاه و هم بهترین مدرسه و دانشگاه.

دنیای با این گل و گشادی را چنان به هم نزدیک کرده است که انگار بیخ گوشت هست. عالی ترین وسیله برای ارتباط با یکدیگر. مناسب ترین وسیله برای عرضه کردن کالای خود و جلب مشتری.

و ... خیلی چیزهای دیگر...

لابد می دانید حفظ و حراست از این همه اطلاعات چقدر خرج دارد بخصوص با این همه هکر و رهزنان سایبری که علی الدوام در صدد زدن آهوی شما هستند.

ضمناً خوب است به یک اندرز قدیمی از فرهنگ عامیانه هم توجه کنیم  که می گوید: هیچ گربه ای در راه خدا موش نمی گیرد !!!

و این همان ترس بزرگی است که مولا علی (ع) داشت و به ما هشدار می داد که : آهای... مواظب باشید... مبادا دیگران بر شما در فهم قران سبقت گیرند !